reklama

Mnohobožstvo

Mnohobožstvo alebo polyteizmus sa vyznačuje tým, že vo svojich náboženských predstavách má vytvorenú určitú pyramídu božstiev, cez množstvo malých bôžikov až k stredne mocným, veľmi mocným a na vrchole spravidla najmocnejším, až k prípadnému stvoriteľovi, tvorcovi všetkých. Ostatní sú buď len nejaké inkarnácie jeho samotného, alebo druhá línia božstiev, ktorá spravuje svet a každý z nich má na starosti konkrétnu, špecifickú oblasť. Je tomu tak v hinduizme, aj v panteóne starých Vikingov či Slovanov, alebo Grékov a Rimanov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Ja však napíšem niečo málo o najväčšej polyteistickej skupine a to jednej frakcii kresťanstva zvanej katolicizmus. Navonok vystupujú ako monoteisti (vyznavači a uctievači iba jedného boha). Ale pozrime sa spoločne na to bližšie.

Boh je síce formálne jeden, ale zároveň sú traja. Doktrínu o Svätej Trojici ešte nikto nikdy poriadne nevysvetlil a čo ton pergamenu a atramentu sa za posledné storočia na to minulo. Doteraz sa stále vedú o tom teologické spory. Boh je otec, Boh je aj syn, Boh je aj duch svätý a napriek tomu nie sú traja Bohovia ale iba jeden. K týmto trom Bohom sa hneď pripája Panna Mária “kráľovná”, neoficiálna bohyňa, ktorá ako cieľ v modlitbách dáva na frak aj samotnému Bohu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prednedávnom robili opätovne výskum s otázkou, že ku komu sa katolíci modlia najčastejšie v čase krízy. A predstavte si, Ježiš Kristus skončil až na šiestom mieste.

Tento panteón sa však ďalej rozrastá o zástup svätých, skoro polobohov, na ktorých sa oplatí obracať už s konkrétnymi špecializovanými témami. V oxfordskom lexikóne svätých ich je vyše 5200 vrátane takých oblastí ako sú bolenie hlavy, brucha, anorexia, zlomené kosti, obete zneužívania, strieľanie gólov, chytanie gólov, aj pyrotechnici majú svojho patróna a mnoho ďalších.

No a nesmieme zabudnúť na štyri hlavné skupiny anjelov usporiadané do deviatich zborov: Serafíni, Cherubíni, Tróny, Panstvá, Sily, anjeli Mocnosti, Kniežat, Archanjeli (vládcovia všetkých anjelských šíkov) a obyčajní anjeli, kam patrí aj známy to anjel strážny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zvláštne je, že tomuto panteónu sa časom nespomaľuje rast, ale naopak. Rímsky biskup Ján Pavol II. vytvoril viac svätých ako všetci jeho predchodcovia za posledných niekoľko storočí dohromady. Obzvlášť veľkú záľubu mal v Panne Márií. V roku 1981, keď bol na neho spáchaný atentát, tak on svoje prežitie pripisoval zásahu Matky Božej z Fatimy: “Guľku viedla jej ruka”.

Áno, správne sa pýtate, ak sa pýtate prečo ju teda neviedla tak, aby ho úplne minula. To teraz nie je dôležité. Možno aj chirurgovia, ktorí ho šesť hodín operovali mali na tom svoj diel zásluhy, aj keď možno aj ich ruky viedla Matka Božia. Ale ako vravím, to nie je teraz podstatné. Dôležité je to, že guľku neviedla jednoducho Matka Božia ale Matka Božia z Fatimy. Ostatné Márie, ako Matka Božia Lurdská, Panna Mária Guadalupská, Panna Mária z Medžugoria, z Akity alebo z Garabandalu, tie asi mali na práci v tej chvíli niečo iné. Alebo sa skrátka jedná o iné bohyne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Buď jak buď, nech sa na mňa moji katolícki priatelia nehnevajú, ale ich polyteistické koketovanie je vskutku rozsiahle a to som ešte ani náznakom nespomenul tú druhú stranu, Satanom počnúc. Množstvo bubulákov tam je rovnako rozbujnené ako hore. Ak ste si teda doteraz mysleli, že pomaly ale isto polyteizmu odzváňa, zabudnite rýchlo na to. Medzi polyteizmom a monoteizmom sú často krát pramalé rozdiely.

Jan Bušovský

Jan Bušovský

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem ako výskumný pracovník = stláčam vodu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu