reklama

Cirkevný vesmírny program

Vesmírne programy sú všeobecne veľmi drahé. Ako ľudstvo sme ešte ani len nestúpili na inú planétu v rámci slnečnej sústavy. O cestách k iným planétam čo i len v našej galaxii môžme zatiaľ uvažovať iba v rovine sci-fi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Je faktom, že len veľmi bohaté krajiny alebo spoločnosti si môžu dovoliť luxus vesmírneho programu. Preto by som chcel navrhnúť, aby sa vesmírneho programu ako takého ujala cirkev, respektíve všetky cirkvi. Myslím, že dokážu naakumulovať dostatok prostriedkov na financovanie takejto úlohy. Takmer nikdy nekončiaci zdroj prímov by zabezpečil stály finančný stimul na definitívne cestovanie po galaxii.

Otázka ostáva, ako cirkev motivovať, aby opustila vody vlastnej činnosti, prestala vytvárať misie tu na zemi a plne sa začala sústreďovať na objavovanie vesmíru. Pokúsim sa sám sformulovať jednu z možných motivácii a dôvod prečo som presvedčený, že by cirkev mala mať svoj vlastný vesmírny program.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Položme si otázku - je život vo vesmíre len na našej planéte, alebo je možné, že sa vyvinul aj inde? Uspokojivú, definitívnu odpoveď si samozrejme dať nemôžeme, ale môžeme sa na tento problém pozrieť štatisticky.

Vesmír je starý zhruba 13,8 miliardy svetelných rokov. Napriek svojmu veku sa stále rozpína. Čiže je už tak veľký, až je prakticky nekonečný, aj keď je v skutočnosti konečný (tí, čo tomu nerozumejú, nech sa tým teraz netrápia, pre túto chvíľu to nie je podstatné).

Pokiaľ zoberieme ten najpesimistickejší odhad, tak len v našej galaxii je niečo medzi 1 až 30 miliardami planét, v celom vesmíre je odhadom 100 miliárd galaxií. Tá naša patrí k tým menším. Teraz keď aj veľmi obozretne škrtneme zopár núl, aby sme dostali veľmi konzervatívny odhad, tak nám vychádza zhruba trilión (miliarda miliárd) planét, ktoré sú vo vesmíre k dispozícii.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalej predpokladajme, že vznik života je naozaj veľmi nepravdepodobná udalosť. Bez ohľadu na to, či bol život stvorený, alebo sa vyvinul samostatne. Muselo by k tomu dôjsť na planéte s podmienkami podobnými tej našej (tečúca voda, atmosféra, atď…). Teda ak predpokladáme život na báze uhlíka a vodíka ako je ten náš. Samozrejme je možný život aj na inej báze, čo by nám štatistiku zvýšilo, ale pre túto chvíľu si postačíme s našou formou života.

Teda predpokladajme, že je to až tak nepravdepodobná udalosť, že k nej došlo len na jednej planéte z miliardy. A napriek tomu nám vyjde, že život vznikol na miliarde planét, samozrejme vrátane tej našej.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zopakujem ešte raz pre neveriacich. Šanca, že na nejakej planéte vznikne život je jedna k miliarde a predsa by až k omamnej nepravdepodobnosti došlo na miliarde planét.

To samozrejme nevypovedá ešte nič o tom, či sa na takejto planéte dokázali postupne vyvinúť inteligentné bytosti, ktoré by o tom mohli dumať. Je to len pesimistický, štatistický údaj o vzniku podmienok pre život.

A teraz si to zoberme. Určite na časti z tejto miliardy planét vznikol aj inteligentný život (minimálne o Zemi sa to tvrdí). Sú azda potenciálni obyvatelia nehodní spásy? Podľa mňa nie. Ježiš síce prišiel spasiť len ľudí tu na Zemi, žil tu s nami a položil svoj život za nás tu, tým pádom sa jeho spása týka len pozemšťanov. To však neznamená, že by sme túto možnosť nemali poskytnúť aj obyvateľom iných vesmírnych telies. Treba im tam ale spraviť misiu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako ľudstvo by sme sa mali zomknúť a príkladom by nám mali ísť cirkvi. Dočasne odložiť svoje žabomyšie spory, rezignovať na ambície pozemskej misijnej činnosti a pod vlajkou ekumenizácie začať konečne robiť riadnu, objemnú, vesmírnu misijnú činnosť. Všetky svoje finančné možnosti sústrediť na tento jeden cieľ. Aj ľudia nepatriaci k tej ktorej cirkvi, by ocenili tento počin voči ľudstvu a prejav humanity. Odbremenili by sa ekonomiky štátov, ktoré financujú stále veľmi neefektívne vesmírne programy a mohli by svoje zdroje presunúť do iných oblastí.

Cirkev by v mene ľudstva riadila celoplanetárny vesmírny program za účelom bohumilej misijnej činnosti. Aj napriek počiatočným ťažkostiam si myslím, že z dlhodobého hľadiska sa jedná o projekt čisto veľmi perspektívny a po všetkých stránkach prínosný. Nehovoriac o tom, o koľko by sa rozšírili rady cirkevníkov po konvertovaní ďalších planét.

Skrátka, podľa mňa cirkevný vesmírny program má budúcnosť a cirkvi by mali o tejto možnosti začať vážne uvažovať.

Jan Bušovský

Jan Bušovský

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem ako výskumný pracovník = stláčam vodu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu