Gašparovič horší od Fica

Autor: Jan Bušovský | 11.1.2013 o 10:01 | (upravené 14.1.2013 o 10:02) Karma článku: 16,01 | Prečítané:  2091x

Pred osem a pol rokom sa stala trestuhodná, nepremyslená vec. Ivan Gašparovič bol zvolený prvýkrát za prezidenta. Osobne to dodnes považujem za najväčšiu chybu a história mi dáva aj vzhľadom k posledným udalostiam tak trochu za pravdu.

Ale ťažko viniť Ivanka. Vina padá na naše hlavy, keď sme pripustili, aby bol zvolený. Áno je to tak. V tých pamätných prezidentských voľbách pred skoro deviatimi rokmi sme nemysleli dlhodobo. Gašparovič sa ocitol v druhom kole s Mečiarom a tomu, že nakoniec tie voľby vyhral, nemohol ďalších päť rokov uveriť. A na základe svojej neviditeľnosti vyhral aj po druhý raz. Ale späť k tej chybe. Pokúsme sa o analýzu. Mečiara by už v tom čase vo voľbách porazil aj húpací koník (aj keď húpací kôň, pre zasvätených „Preceda“, by bol rozhodne dôstojnejší prezident).

Skúsim sa chvíľu zahrať na hru „keby bolo keby“ a sledujte so mnou logický sled udalostí.

Keby sme si vtedy (myslím nás, uvažujúcejších voličov) poriadne premysleli dôsledky, mohlo byť všetko inak. Z dvoch ľudských prototypov si ľudia vybrali ten na prvý pohľad predsa len trochu milší. Bol to podľa mňa omyl. Sám som síce voliť vtedy nešiel, ale vzhľadom k tomu, čo tvrdím teraz, to bol alibizmus. Mali sme zvoliť Mečiara. A myslím to smrteľne vážne.

Keby sa stal Mečiar vtedy prezidentom, bolo by to určite len na jedno funkčné obdobie. Po Gašparovičovi by od toho momentu už ani pes neštekol a užíval by si nezaslúženého dôchodku.

Ako som povedal, Mečiar by bol len jedno obdobie, síce sviňa ale čitateľná a nemyslím si, že by urobil viac škody ako Ivko. To by malo za následok rozpad HZDS o pár rokov skôr. A tým pádom by Fico nikdy nemohol vytvoriť tú ohavnú vládu zo SNSákmi a Mečiarovcami (tým pádom by nikdy nebol ani Harabin). Musel by vládnuť s niekým iným, ak vôbec. Po piatich rokoch Mečiara v prezidentskom úrade by ho hravo Radičová porazila vo voľbách, lebo Mečiara by v skutočnosti porazil aj húpací kôň. Čiže teraz by bola Radičová prezidentkou. Ale to nie je tak dôležité ako to, že by sa nikdy nestala premiérkou a premiérom po odstúpení Dzurindu tesne pred voľbami 2010 by sa stal bezpochyby Mikloš, ktorému by zase Dzurinda s menšími problémami radšej prenechal vedenie než Radičovej, takže by pravdepodobne vláda nikdy nepadla.

Odhliadnuc od toho, že by sme mali funkčnú prokuratúru, Radičová by ako prezidentka určite skôr obstála ako premiérka a každopádne viac ako Ivanko (ale to snáď už každý). Bol by to zaujímavý vývoj úplne iným Smerom. Tá základná nevraživosť voči Mečiarovi (opodstatnená) nám všetkým trochu zatemnila myseľ a nevideli sme do vzdialenejších súvislostí.

Ale neskoro je riť biť, keď sa už posrala.

Mám takýto návrh - v najbližších prezidentských voľbách skúsme rozmýšľať dlhodobo. A z dlhodobého hľadiska by bolo rozumné zvoliť za prezidenta Fica. Vysvetlím. Naozaj si myslím, že Gašparovič je horší prezident, než by bol ktokoľvek. Určite je horší, ako by bol Fico. Gašparovič je celoživotný lokaj. Pri všetkých vážnych kauzách v tejto krajine bol, kryl ich a obhajoval nad rámec svojich povinností. V tomto kontexte je jeho verejná obžaloba úplne legitímna a v poriadku, darmo sa pajedí.

Fico naproti tomu je vodca, Smer drží pokope len vďaka jeho popularite. Rôzne skupiny a záujmy v tejto strane sú umelo zlepené len osobou Fica, o tom som hlboko presvedčený. Minimálne po jeho zvolení za prezidenta by hneď vznikli dve základné frakcie,  Paška kontra Kaliňák, ale to nám môže byť jedno. Dôležité je to, že by Smer ako nosná sila, dominujúca ľavému spektru skončil a rozdrobil by sa na menšie straničky. To je v demokracii vždycky lepšie, keď je viacero malých strán. Musia hľadať kompromisné riešenia.

Preto by aj súčasná opozícia mala zvážiť možnosť spoločného kandidáta a mal by ním byť doktor Fico. Neviem, či sme schopní takéhoto pohľadu, ktorý na prvé počutie znie ako úplne šiši. Ale zamyslime sa, nebolo by to z dlhodobého hľadiska pre túto krajinu lepšie?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kotleba je navždy vodca, fašisti sa hádajú

Prečo nastal rozkol v ĽSNS.

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý o výnimke nehovoril pravdu, papalášizmus dokazuje úspešný vedec

Pracuje v Anglicku, žiadosť mu zamietli.


Už ste čítali?